Oruç sağlık kapısı..

09/27/2007

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tutulan orucun, manevi yönü kadar sağlık açısından da pek çok faydası olduğunu ifade eden uzmanlar, rahatsızlığı bulunan hastaları ise oruç tutarken dikkatli olmaya çağırıyor.

Eskilerin bir sözü var: “Az yiyen melek olur, çok yiyen helak olur” diye.. Bu sözün doğruluğunu teyid eden uzmanlar, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yenilen yemeğin miktarının azalmasının, karaciğer, bağırsak ve obezite (şişmanlık) gibi pekçok hastalık üzerinde olumlu etkisi olduğunu ifade ediyorlar. “Oruç manevi açılımıyla olduğu kadar bir beslenme biçimi sağladığından sağlık için yararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir” diyen Dahiliye Uzmanı Dr. Ali Sait Turgut, orucun obezite rahatsızlığından, bağırsak ve karaciğer gibi pekçok rahatsızlığa sağlık davetiyesi çıkardığını ancak kalp, tansiyon, oniki bağırsak ülseri olan hastaların ise oruç tutarken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Sık sık şekeri düşen ve organik rahatsızlığı olanların ise oruç tutmalarının hayatlarını tehlikeye sokacağı konusunda uyarıda bulunarak, bu tür hastalığı olanların oruç tutmamalarını belirtiyor.

Vücut kendini yeniler
Orucun insan vücudunu dinlendireceğini ifade eden Esma Hatun Hastanesi dahiliye uzmanlarından Dr. Ali Sait Turgut, “Oruçlu insanda uyarılan salgılar azalır. Mide, bağırsak sistemi istirahate çekilir. Yani bir ay süresince bu sistem kendini yeniler ve organize eder. Diğer zamanlarda çokça tüketilen sigara, alkol gibi zararlı maddelerin daha az alınması da bu sistemin yenilenmesini hızlandırır. Bu da direkt olarak mide, bağırsak ve karaciğeri hem dinlendirir, hem de kendilerini yenilemelerine fırsat verir” dedi.

Rahatsızlığı olanlar dikkat
Gerek gastrit ve gerekse ülser hastalarını tehdit eden üç önemli risk faktörünün sigara, alkol ve stres olduğunu belirten Dr. Turgut, “Ülser ve gastrit hastalarından oruç tutanlar orucun manevi yönünü öne çıkardıkları için bu üç unsurdan da azami ölçüde uzak kalır ve mide kendine gelir. Yine sigaranın azalması neticesinde ciğer hastalıkları azalmakta, kan zararlı maddelerden temizlenmektedir” diye konuştu.

Dr. Turgut, “Obezite (şişmanlık) hastalığı çok yemek yemekten kaynaklanan bir hastalıktır. Ramazan’da yiyilen yemeğin miktarı oruç tutulduğu için azalacaktır. Obezite hastaları çok sık yemek yer. Aşırı yemek kalp ve tansiyon hastalarının hayatlarını tehlikeye sokacağı unutulmamalıdır” dedi.

ORUÇ HER DERDE DEVA

Mide ve bağırsak dinlenir.

Düzenli yeme alışkanlığı sağlanır.

Alkol tüketilmediği ve sigara da azaltıldığı için vücuttaki kan temizlenir, ciğerler kendini yeniler.

Orucun manevi havası stresi azaltır. Özellikle gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının baş düşmanı olan stres, alkol ve sigara tüketimi Ramazan ayında azalacağı için bu tür hastalarda iyileşme görülür.

Sürekli yeme alışkanlığından kaynaklanan obezite(şişmanlık) hastası olanların vücutları dinlenir ve yeme alışkanlıklarını düzenlemeleri için bir fırsat doğar.

ORUÇ TUTANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sahur ve iftarda birden bire çok yemek yemenin sağlık için tehlikeli olduğunu unutmayın.

İftarda ve sahurda hafif yemekler yiyin.

Tıka basa doymadan sofradan kalkın.

Özellikle kalp ve tansiyon hastası iseniz, hamurlu, tuzlu ve kızartma türü yiyeceklerden uzak dursun.

Mide rahatsızlığı olanlar asit giderici ilaç kullansın.

Oruç döneminde vücutta şeker, sodyum, kalsiyum ve fosfat düşeceği için bunların telafisini yapın.

Sahurda hazmı kolaylaştırıcı, lifli gıda içeren yiyeceklerden tüketin, kızartma ve baharatlı yemeklerden ise uzak durun.

Bol sıvı gıda alın, gazozlu içeceklerden uzak durun.

Halsizlikten kurtulmak için tuzlu ve bol sıvı gıdalar (portakal ve meyve suları vs) tüketin.

İnsülin kullanan, sık sık şekeri düşen ve ciddi organik rahatsızlıkları olanların oruç tutmamaları tavsiye olunur.

Ramazan ayını fırsat bilerek sınırlı ve düzenli yemek yemeği alışkanlık haline getirin.

Oruçla ilgili kudsi hadisler ve Peygamberimizin (s.a.v.) mübarek sözleri

# Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir, fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.
# Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.
# Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki; oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur: Allah der ki: Ağzı kokan şu kul şehvetini, yemesini, içmesini benim için terkediyor. Madem ki sırf benim için oruç tutmuş, o orucun ecrini ben veririm.
# Oruçlu için birisi iftar ettiği vakit, öteki Rabbi ile karşılaştığı vakit olmak üzere iki sevinç vardır.
# Oruç bir kalkandır.
# Oruç sabrın yarısıdır.
# Oruçlu iken vefat etmiş kimseye Allah kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar.
# Oruç tutun, sıhhat bulasınız.
# Oruçlunun uykusu ibadettir.
# Cennet’in bir kapısı var, adına “Reyyan” derler, oradan ancak oruçlular girebilir.
# Yemekten ve içmekten kesilmek oruç değildir. Oruç, çirkin söz söylemekten, kötü temastan, nefsin boyunduruğundan kurtulmak ve fena hareketlerden sakınmaktır.
# Yalanla, gıybetle zedelenmeyen oruç, fenalıklara siperdir.
# Oruçlu olan bir kimse, bir müminin aleyhinde dedikodu ve ona eziyet etmedikçe, iftar edinceye kadar ibadettedir.
# En makbul oru kardeşim Davud’un (a.s.) orucudur: Bir gün yer ve bir gün tutardı..

İSTİHARE (kararlarınızdaki temel yardımcı)

09/25/2007

İstihare; hayır dilemek, hayrın nerede olduğunu öğrenmeye çalışmak ve kendisi için hayır istemek demektir.
Müslüman kişinin,yapmak istediği bir şeyin kendisi hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için iki rekat namaz kılıp dua ederek, rüyasında manevi bir işaret almak amacıyla uykuya yatmasına ‘istihare’ ve kıldığı namaza da ‘istihare namazı’ denir.
Bir iş yapılmak istenildiğinde istihare yapmak güzeldir. Hz. Peygamber(s.a.v.), Ashab-ı Kiram’a önemli işlerinde istihareye başvurmalarını buyururdu.
Namaza niyetle birlikte konuşulmaması gerekir.
İstihare namazı kerahet vakitleri dışında her zaman kılınabilir.Çünkü vakit belirtilmemiştir
*İSTİHARE NAMAZI:
Abdest alınıp, iki rekat namaz kılınır.
Birinci rekatta, Fatihadan sonra Kafirun suresi; İkinci rekatta İhlas surelerinin okunması güzel görülmüştür.
-Namaz kılındıktan sonra istihare duası okunur.
*İSTİHARE DUASI:
“Allahümme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’elüke min fadlikel azim.Fe inneke takdiru ve la akdiru ve ta’lemu ve a’lemu ve ente allamu-l guyub. Allahümme inkünte ta’lemu enne haza-l emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri ev acili emri ve acilihi fek dur hu li ve yessirhu li sümme barik li fihi.Ve in künte ta’lemu enne haza-l-emre şerrun li fi dini ve maaşi ve akıbeti emri ev acili emri ve acilihi fasrifhu anni vas’srifni anhu ve’kdur li El-Hayra haysu kane. Sümme ardihi bihi.”
ANLAMI:
“Allah’ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut yapılmamasından hangisinin hayırlı olduğunu bana ilmin le kolaylaştır. Kudretinle senden güç isitiyorum.sen’in büyük fazlından ihsan buyurmanı dilerim.Şüphesiz senin her şeye gücün yeter;benim gücüm yetmez.Sen bilirsin,ben bilemem,sen her şeyi çok iyi bilensin,Alla’ım. Eğer bu işi dinimin, yaşayışım ve işimin sonucu ve ya dünya ve ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et,kolaylaştır ve onu mübarek kıl. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu ,dünya ve ahretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen , onu benden, beni ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı taktir et. Sonra da seni bu hayırla hoşnut buyur.”

-Ardından istenilen şeye niyet edilerek, kıbleye dönülmek suretiyle sağ tarafa yatılır.
*Rüyada görülen (yeşil-beyaz) ve ya olumlu olaylar hayırlı anlamında
*Rüyada görülen (siyah-kırmızı) olumsuz anlamındadır.

Guslün Sünnet veya Müstehap Olduğu Haller…

09/24/2007

1. Cuma veya iki bayram namazı için yıkanmak sünnettir.

2. Hac veya umre için ihrama girmek, zevalden sonra Arefe‘de vakfeye durmak için gusül sünnet; Mekke‘ye girmek, Müzdelife‘de gecelemek, ziyaret ve veda tavafında bulunmak maksadıyla gusletmek ise müstehaptır.

3. Güneş ve ay tutulması namazları ile yağmur duası namazları için gusletmek menduptur.

4. Akıl hastalığından veya baygınlıktan kurtulan, sarhoşluktan ayılan, cenaze yıkayan, Berat veya Kadir Gecesi‘ne ulaşan ve kan aldıran kimsenin yıkanması menduptur, sevaptır.

5. Yolculuktan gelen veya yeni elbise giyen kimse için yıkanmak.

6. İnsanların toplanacakları yerde hazır bulunan kimsenin yıkanması.

7. Özür kanından (istihaza) kanından kurtulan kadının yıkanması.

8. Bir günahtan tövbe etmek için yıkanmak.

9. Her cinsi münasebetten sonra yıkanmak. Prensip olarak cünübün, eşiyle yıkanmadan önce yeniden cinsi temasta bulunması caizdir. Ancak arada yıkanması veya abdest alması menduptur.

10. Namaz vakti girmeden önce yıkanmak. Cünüp bir kimsenin yıkanmayı namaz vaktine kadar geciktirmesi mümkün ve caiz ise de, daha önce yıkanması efdaldir.

« Previous entries Next Page » Next Page »

YASAL UYARI : Sitemiz içeriğini oluşturan mesajlar ve haberler sitemiz ziyaretçileri tarafından eklenen yazı ve haberleri içermekte olup site yöneticimiz kontrolü ile onaylanmaktadır. Sitemiz şahısların hukuklarına herhangi bir şekilde saldırıyı reddetmekte olup gözden kaçabilecek bu tarz mesajların tarafımıza bildirilmesi rica olunur. Tarafımıza bildirilen mesajlar en geç bir hafta içerisinde sitemizden kaldırılacaktır. İletişim mail adresimiz : derya381975@gmail.com